Raati valitsi 15 parasta kuvaa, joista kolmen kärki palkittiin. Mökkiloman Suomessa voitti Maria Hemming hienolla otoksellaan lehtometsästä. Maria Hemming kertoo, että kuva on otettu Träskändan puistosta Espoossa.
- Olin käyttämässä serkkuni koiraa lenkillä puistossa. Ajattelin ottaa kameran mukaan, jos sattuisi tulemaan jotain kuvattavaa. Ja niinhän tulikin! Luonto näytti ihanan vehreältä ja aurinko korosti lehtien vihreyttä ihanasti. Otin kuvan muistoksi kauniista lehtomaisemasta, jota en ole kovinkaan paljoa nähnyt kotiseudullani.
Maria kuvailee puistoa ihanan kauniiksi ja hiljaiseksi. Se on hänelle tuttu paikka, koska Marian isoisoisä asuu aivan puiston vieressä. Maria Hemming kertoo, että hän kulkee usein metsässä, sillä hän pitää sen rauhallisuudesta ja muokkaamattomuudesta.
- Voitto tuntuu aivan mahtavalta, ehkä paremmalta kuin lottovoitto! Tällaisen kilpailun voittaminen on hienoa, sillä kriteereinä ovat myös taito ja osaaminen eikä vain hyvä tuuri. En vieläkään oikein voi uskoa, että olen oikeasti voittanut, mutta monta kertaa luettuani viestin on todettava, että totta se on, riemuitsee iloinen mökkiloman voittaja.
Voittajat valinneen raadin jäsen, ympäristöneuvos Mikko Kuusinen ympäristöministeriöstä, on iloinen siitä, että monet kuvaajat olivat hyvin oivaltaan kilpailun idean ja poimineet kuviinsa nimenomaan hienoja tunnelmapaloja tai itselleen tärkeitä metsäkohteita tai tunnelmia:
- Kuvasato oli tekniseltä tasoltaan hyvin vaihtelevaa aivan näppäilykuvista ammattilaistason otoksiin. Suosikkikohteita olivat rauhalliset maisema-asetelmat, erilaiset tunnelmavalaistukset kuten sumu, aamu- tai ilta-aurinko sekä taiteelliset yksityiskohdat esimerkiksi lehdistä.
Kuusisen mukaan jotain suomalaisten metsäsuhteesta kertoo, että ihmisiä kuvissa näkyi yllättävän vähän - koiria ja muita lemmikkejä oli varmaan ainakin yhtä paljon. METSO -asiantuntija näki kuvissa myös monimuotoisuutta eli METSO-kriteerit täyttäviä metsiä kuvissa oli paljon, mutta aivan yhtä paljon ns. tavallisia talousmetsiä sekä erilaisia puistometsiä.
Minun metsäni -kuvakilpailu haastoi suomalaisia kuvamaan metsää silloin kun se heidän mielestään on parhaimmillaan. Kuvakisa suunniteltiin innoittamaan METSO-ohjelman rantautumista sosiaaliseen mediaan ja Facebookiin. Tavoite täyttyi, sillä kilpailuun osallistui 640 kuvaa ja kisan lisäksi metsäntykkääjät innostuivat 1001 tapaa tykätä metsästä -yhteisöstä; tykkääjiä on nyt yli 770 ja uusia kuvia tulee edelleen seinälle lähes päivittäin.
Raatiin kuuluivat ympäristöneuvos Mikko Kuusinen ympäristöministeriöstä, viestintäjohtaja Pekka Väisänen maa- ja metsätalousministeriöstä, luonnonsuojelupäällikkö Sirkka Hakalisto Pohjois-Karjalan ELY-keskuksesta sekä Kamera-lehden päätoimittaja Asko Vivolin ja toimitussihteeri Minna Jerrman. Kilpailun järjestivät yhteistyössä Metsien monimuotoisuuden toimintaohjelma METSO ja Kamera-lehti 22.5.-16.9.2011.
Kilpailukuvat löytyvät Facebookista.
Kilpailun tulokset löytyvät osoitteista: