/ Sektor / Nyheter /

Samfälld skog är alternativt skogsägande

23.4.2007 Tapio

kirjoita alt-teksti tähän

Tapio och Pellervo ekonomiska forskningsinstitut undersöker inom ramen för projektet Yhteismetsät mahdollisuutena (Samfällda skogar ¿ en möjlighet) olika möjligheter för att grunda och bedriva samfälld skog, samt skogsägarnas attityder gällande samfällda skogar och andra former av samfällt skogsägande.

Redan två skogsägare kan genom avtal grunda en samfälld skog. Nästan alla samfällda skogar har grundats på initiativ av myndigheter, men numera också genom avtal mellan fastighetsägare. De nya samfällda skogarna kan klassificeras enligt sitt ursprungliga syfte. Exempel på sådana kan vara samfälld skog för placerare och släkter eller samfälld skog som grundas i ägoregleringar.

Samfälld skog skall i första han användas till att bedriva ett hållbart skogsbruk. En motsvarande princip gäller också områden som ägs av ett delägarlag. Samfälld skog kan inte grundas enbart för skyddsändamål eller till exempel enbart som jaktområde.

Typiska drag för samfälld skog för placerare:
- Man kan ansluta sig med en penninginsats.
- Delägarkåren kan köpa och sälja mark.
- Den samfällda skogen kan verka på ett mycket utbrett geografiskt område, också utomlands.

Familjer eller släkter kan bilda samfälld skog av sin skogsegendom, trots att det till en början endast finns en ägare och en fastighet. Det här kan vara praktiskt, bland annat när man förbereder sig för arvsskifte. Det här arrangemanget är så gott som slutgiltigt. Att återlämna skogen till delägarna är skattemässigt dyrt.

I verksamhetsmodellen för en organisationsdriven samfälld skog skulle man bilda en samfälld skog på ett större område, som till och med kunde omfatta ett helt landskap. Målgruppen skulle främst vara små och passiverade skogsfastigheter.

Skogsägarnas åsikter utreds

I följande skede av projektet Yhteismetsät mahdollisuutena analyseras resultaten från skogsägarundersökningen. Lagstiftningsutredningen fortsätter utgående från dessa resultat. Dessutom är det meningen att reda ut om det är befogat och i enlighet med skogsägarnas mål att öka mängden samfällda skogar. Om det visar sig vara ett beaktansvärt alternativ för en tillräckligt stor grupp skogsägare, skulle det löna sig för skogsorganisationerna att öka informationen, och utveckla nya tjänster inom ramen för samfällt skogsägande.

Ytterligare information av Pirjo Havia, expert på rådgivning och marknadsföring, tfn 020 772 9036.

[Kirjoita teksti]

Början av sidan