Över 700 personer har redan avlagt skogsbranschens naturvårdscertifikat. Certifikatet skräddarsyddes 2008 för maskinförare och skogsarbetare samt för personer som planerar skogsvårdsarbeten och avverkningar. Skogsägare har också nytta av att avlägga certifikatet. Med hjälp av certifikatet vill vi öka skogsfackmännens kunskaper om naturvård, så att naturvärdena bättre beaktas vid avverkningar och skogsvårdsarbeten.
Skogscentralerna ordnade 2009 totalt 25 prov som 769 personer deltog i. Antalet godkända prestationer var 597, vilket betyder att andelen underkända var 22 procent. Under de två senaste åren har 705 personer avlagt naturvårdscertifikatet. Skogsbranschens naturvårdscertifikat är en helhet som består av tre studieveckor och det beviljas på basis av ett prov. Utbildningsstyrelsen har godkänt certifikatet.
Svårt att identifiera växter
Norra Savolax skogscentral ordnade två prov i år med totalt 67 deltagare. Av deltagarna var 31 egna företagare och 36 var studerande vid Pohjois-Savon ammattiopisto. Skogscentralen ordnade provet som utförs under en dag. Provet består av en teoridel och en terrängdel. Skogsläroanstalten ansvarade för utbildningen som förberedde deltagarna för naturvårdscertifikatet.
- Deltagarna upplevde att skogsbranschens naturvårdscertifikat behövs och för många var det viktigt att bättra på sina kunskaper om växter. Växterna är den svåraste delen av provet, men också flervalsfrågorna medför utmaningar. Antalet personer som avlägger naturvårdscertifikatet ökar troligen under de närmaste åren, eftersom företagarkåren förnyas och det krävs kunskaper i naturvård av maskinförare och skogsarbetare, berättar Jarmo Laitinen som sköter arrangemangen kring provet. Han är expert på naturvård vid Norra Savolax skogscentral.
- I år deltog flera personer från samma företag. Det hade deltagarna tydlig nytta av, de nya kunskaperna och den gemensamma arbetserfarenheten ledde till livliga diskussioner.
Bra att kunna mera om skogen
- Det kändes nödvändigt att avlägg naturvårdscertifikatet, eftersom jag sköter allting själv i skogen. Nu känner jag igen värdefulla naturobjekt och vet vem jag kan fråga mera av gällande något specifikt objekt. Mina kunskaper om naturen ökade också genom att läsa utbildningsmaterialet, konstaterar maskinförare Ari Jääskeläinen. Hans arbetsgivare Koneurakointi Saastamoinen uppmanade honom att delta i utbildningen.
Skogsnaturvård betyder att man i behandlingen av skogarna och vid avverkningarna beaktar också andra mål än virkesproduktionens mål. Vid till exempel markberedning är det god naturvård att lämna kvar naturvårdsträd och en skyddszon intill vattendrag.
Fråga mera:
Martti Kuusinen, kvalitetsexpert inom naturvård,
Skogsbrukets utvecklingscentral Tapio, tel. 020 772 9050,
fornamn.efternamn@tapio.fi
Lokala kontaktpersoner och övrig information hittar du på skogsreflexen:
www.skogsreflexen.net/naturvardscertifikatet
www.metsavastaa.net/luonnonhoitokortti